Մեծ աղետ է սպասվում. Ֆրանց Կլինցևիչ
Ռուս քաղաքական գործիչ, Դաշնության Խորհրդի նախկին սենատոր Ֆրանց Կլինցևիչը Alpha News-ի հետ զրույցում մեկնաբանել է Նիկոլ Փաշինյանի՝ Ադրբեջանի հետ սպառազինությունների փոխադարձ վերահսկողության վերաբերյալ առաջարկը։
«Փաշինյանի՝ փոխադարձ վերահսկողության առաջարկը ադեկվատ չէ, եւ դժվար թէ ադրբեջանական կողմը որեւէ կերպ արձագանքի դրան։ Այսօր Ադրբեջանը զգալիորեն գերազանցում է իր հնարավորություններով և հարևանների հետ հարաբերություններով, այդ թվում՝ Թուրքիայի հետ՝ միաժամանակ, Հայաստանին դնելով մի իրավիճակում, որտեղ նա վարկաբեկում ու նսեմացնում էր Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները։ Եվ սա Նիկոլ Փաշինյանի անձնական մեղքն է:
Ես ուզում եմ, որ այն ճիշտ հնչի: Սա հանգեցնում է նրան, որ Հայաստանի պետական ինքնիշխանությունն ու սուբյեկտիվությունը վտանգի տակ են։ Եվ հավատացեք ինձ, հենց դա տեղի ունենա, աշխարհի ողջ հանրությունը կասի, որ դա Ռուսաստանի Դաշնության մեղքն է։ Մեծ թվով հայերի արտասահմանում հարմարեցնելով՝ ասում են, որ Ռուսաստանը չի աջակցել իր հայ եղբայրներին»,-կարծում է Կլինցևիչը:
Նրա կարծիքով՝ Հայաստանի ռազմավարական դաշնակցի ընտրությունը պարզ է և այլընտրանք չունի։ Իսկ Արեւմուտքի հետ սիրախաղը կարող է հուսախաբ անել.
«Հայաստանի միակ փրկությունը Ռուսաստանի հետ ճիշտ հարաբերություններն են, բարեկամական հարաբերությունները: Միայն Ռուսաստանի վրա հույս դնելը կարող է օգնել Հայաստանին գոյատևել, նա վարկաբեկում է այդ հարաբերությունները, նսեմացնում, վերացնում և հեռացնում Ռուսաստանին: Այսօր այս պայմաններում հույս դնելով քեռի Սեմի վրա, ինձ հակաարդյունավետ է թվում: Քեռի Սեմն արդեն լքել է մեկից ավելի մարդկանց։ Նա էլ կլքի Հայաստանը, հավատացեք»,-եզրափակել է նախկին սենատորը։