«Նիկոլին ջարդե՛լ ենք․․․ իրավունք չունենք մսխելու գյումրեցիների քվեն»․ Սամվել Հակոբյան (տեսանյութ) Մարտուն Գրիգորյանին սպասելիս. ի՞նչ կասի կամ ի՞նչ կանի. Երվանդ Բոզոյան (տեսանյութ) Իշխանությունը շարունակում է պարտվել․ Վիգեն Հակոբյան Ալիևը Փաշինյանից պահանջում է հայտարարել ՀՀ լուծարման մասին. դա է «խաղաղության» նրա ոչ վերջին նախապայմանը Ինչպես քանդում են մեր պետականությունը, այնպես էլ քանդում են քաղաքացու սեփականությունը (տեսանյութ) Հասարակությանն են ուզում շեղել. Մովսես Հակոբյանը՝ իր դեմ հարուցված քրգործի մասին․ 24News Գյումրին մերժեց Նիկոլ Փաշինյանին ու իր հաճախորդներին «Տատիկների գործ»-ով անցնող Կիմա տատիկն ազատ արձակվեց. փաստաբան Ադրբեջանական ինքնաթիռները շարունակում են իսրայելական ավիաբшզայից բեռ տեղափոխել Բաքու Ողբերգական դեպք Հրազդանում. հայտնի հրուշակագործին մաhացած են հայտնաբերել «Կհայտարարենք, երբ որոշենք, որ պետք է հայտարարենք»․ Արթուր Վանեցյան Հականիկոլը հաղթել է, Գյումրին Փաշինյանի պարտությունն էր. Արթուր Խաչատրյան Փոքրամասնության իշխանության տապալումը Գյումրիում և Փարաքարում Ինչո՞ւ է լռում Մարտուն Գրիգորյանը և ո՞վ իրականում պատժեց Նավակ Ճոճողին. Տիգրան Քոչարյան «Ադրբեջանի և Հայաստանի դիրքորոշումները բավականին մոտ են դարձել». Ալիև «Մինչև ապրիլի 15-ը բավականին ժամանակ ունենք՝ որոշում կայացնելու»․ Բաբկեն Հարությունյան «9 տարի առաջ արցախցի ու հայաստանցի չէինք»․ Մետաքսե Հակոբյան Այլևս նախկին, նախկին ասելով` չի ստացվում ժողովրդին խաբել. Արթուր Խաչիկյան Խոզնավար գյուղի ուղղությամբ կրկին կրակոցներ են հնչել Այս տևական դադարի, լռության հետևանքով կորում է Գյումրու ընտրություններում հաղթանակի Էֆեկտը Աչքակապություն աչքակապությանց Գյումրիում ընդդիմադիրներին միասնության կոչ է անում Սրբազանը (տեսանյութ) Արցախում Ադրբեջանի կողմից ցեղասպանության գործով նախաքննությունը շարունակվում է. ՔԿ Վարդապետյանը կրկին ԱԺ կգնա Հրաժարվե՞լ է, թե՞ հրաժարեցրել են Արցախցիները մեծ հանրահավաքի են պատրաստվում Ռուբեն Վարդանյանի դեմ կրկին «ցուցմունք» են տվել Հուսանք՝ Գյումրիում ընդդիմադիրները քաղաքապետ կընտրեն՝ ձախողելով իշխանությունը զավթելու Փաշինյանի ցանկացած փորձ. հայտարարություն Դատախազությունը քրեական վարույթ է նախաձեռնել Վարդան Ղուկասյանին վերագրվող ձայնագրության առնչությամբ Մի՛ առաջնորդվեք երկակի ստանդարտներով, զգոն եղեք․ ՀԺՄ-ն՝ Գյումրիում լրագրողների թիրախավորման մասին
Ալիևը չի համապատասխանում Ադրբեջանում Թուրքիայի պատկերացրած իշխանությանը․ քաղաքագետ (տեսանյութ)
Ալիևը չի համապատասխանում Ադրբեջանում Թուրքիաի պատկերացրած իշխանությանը։ Այս մասին Alpha News-ի ուղիղ եթերում ասել է քաղաքագետ Ալեն Ղևոնդյանը
«Այնպիսի երկրներում, որոնք գերավտորիտար են, իշխանության փոփոխությունը կամ լինում է պալատական հեղաշրջման միջոցով, կամ փողոցով։ Փողոցի արդյունքում ավելի շատ զոհ են տալիս։ Ալիևի՝ այսօրվա հայտարարությունն անակնկալ էր։ Ադրբեջանում ընդդիմությունը իսնիտուցիոնալ չի, ընդդիմությունը միշտ աշխատում է իշխանության մեծ ազդեցության նեքո։ Ալիևը լավ տիրապետում է իր երկրում իրավիճակին։ Ալիևը առնվազն 1 ու կես տասնամյակ կառավարում է ։ Կար խնդիր՝ որոշակի կարմիր գիծ տանելու մասով, ինչպես է լեգիտիմութունը ապահովում բացի բռնություններից։ Այսինքն, ամեն ինչի հիմնական մեղավորը Արցախի խնդիրն էր»,- ասել է Ղևոնդյանը։
Նրա փոխանցմամբ՝ Ադրբեջանի նախագահը երկրում այնպիսի տպավորություն էր ստեղխում, թե հայերն են բռնագաղթել իրենց հողեր, ու ՀՀ ներկայիս իշխանությունների օգնությամբ դրանք հետ ստացան․
«Ալիևը խոսք էր տալիս հասարակությանը, թե դուք վատ եք ապրում, զրկանքների մեջ եք, որովհետև հայերը բռնագաղթել են մեր երկիր, հետևաբար, մենք պիտի ազատագրենք։ Հայաստանի իշխանության անմիջական մասնակցությամբ ու ներգրավվածությամբ՝ արեցին այն, ինչ արեցին։ Արցախը փորձեցին վերադարձնել, ու դա իրենց մոտ ստացվեց։ Ընտրություններին Արցախից արդեն իրական ընտրողներ լինելու են։ Ալիևը փորձելու է մինչև փետրվար այնտեղ ընտրական տեղամասեր տեղակայի»,- նշել է քաղաքագետը։
Ղևոնդյանի խոսքով՝ Ադրբեջանը պարտքեր ունի Ռուսաստանին, Թուրքիային ու Արևմուտքին․
«Ալիևը արձանագրելու է, որ այլևս Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը վերականգնված է, ինքն իր խոսքի տերն է, լեգիտիմությունը բարձրանալու է։ Բայց ի՞նչ գնով է Ալիևը հասել դրան։ Ընդհանրապես, Ադրբեջանը ինֆորմացիայի առումով փակ է։ Գիտե՞նք՝ ինչքան զոհ են ունեցել ադրբեջանցիները 44-օրյա պատերազմի ժամանակ, առնվազն 11 հազար՝ չճշտած տվյալով։ Այնտեղ, այնուամենայնիվ, կա սոցիալական բունտ, կա մեծ դժգոհություն, որը լատենտ է։ Ալիևը պետք է ընտրությունների արդյունքում լեգիտիմության նոր մանդատ ստանա։
Դա իրեն պետք է Թուրքիայի, Ռուսաստանի ու Արևմուտքի հետ հարաբերություններում, որովհետև 44-օրյայի ժամանակ քաղաքական պարտքերի տակ է մտել։ Որքան էլ Էրդողանը խոսում է Ադրբեջանի հետ ջերմ հարաբերությունների մասին, Էրդողանի ու թուրքական ազդեցությունը պատերազմի արդյունքում մեծացել է։ Ասել, որ Ալիևը լիովին համապաատասխանում է Թուրքիայի՝ Ադրբեջանում ենթադրելի իշխանության պատկերացումներին, այդպես չէ»,- եզրափակել է մեր զրուցակիցը։