Սա շատ մեծ քաղաքական սխալ է. Բորդյուժան՝ ՀԱՊԿ-ի վերաբերյալ Երևանի դիրքորոշման մասին (տեսանյութ)
ՀԱՊԿ-ի նախկին գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան «Պրիմակովյան ընթերցումներ» 9-րդ միջազգային ֆորումի շրջանակներում Alpha News-ին մեկնաբանել է Հայաստանի իշխանությունների կողմից ՀԱՊԿ միջոցառումներն ու զորավարժությունները բոյկոտելը։
Այն հարցին, թե արդյոք Հայաստանի իշխանությունների ներկայիս քաղաքականությունը կարող է հանգեցնել ՀԱՊԿ-ից Հայաստանի դուրս գալուն, Բորդյուժան ասել է.
«Այո՛, դա կարող է հանգեցնել ամեն ինչի։ Ես կարծում եմ, որ սա շատ մեծ քաղաքական սխալ է, սրանք քմահաճույքներ են, իսկ քաղաքականության մեջ քմահաճույքներն անընդունելի են։ Մենք պետք է սթափ գնահատենք իրավիճակը, և իրավիճակն այնպիսին է, որ Հայաստանը շատ բարեկամներ չունի, հատկապես նրանով շրջապատված, և մենք պետք է ամուր կառչենք յուրաքանչյուր ընկերոջից։ Եվ միգուցե այս ընկերոջը պետք է ինչ-որ բան ներել, եթե նրանք հանկարծ որոշեն, որ որոշ պետությունների գործողությունները սխալ են: Բայց ես, օրինակ, Ռուսաստանի կողմից սխալներ չեմ տեսել, ուստի կարծում եմ, որ սա ուղղակի քաղաքական սխալ է Հայաստանի ղեկավարության կողմից»։
Նա նաև պատասխանել է այն հարցին, թե Արևմուտքը կկարողանա՞ Հայաստանի անվտանգության ոլորտում փոխարինել Ռուսաստանին.
«Չեմ կարծում։ Արևմուտքը բոլորովին այլ շահեր ունի, և ամբողջ պատմությունը ցույց է տալիս, որ Արևմուտքը պայքարում է միայն իր համար, և ուրիշ ոչ մեկի համար։ Ուստի կարծում եմ, որ Հայաստանն ուներ անվտանգության համակարգ, այն պարզապես պետք էր զարգացնել ու պահպանել»։