Ալիևը Փաշինյանից պահանջում է հայտարարել ՀՀ լուծարման մասին. դա է «խաղաղության» նրա ոչ վերջին նախապայմանը Հասարակությանն են ուզում շեղել. Մովսես Հակոբյանը՝ իր դեմ հարուցված քրգործի մասին․ 24News «Կհայտարարենք, երբ որոշենք, որ պետք է հայտարարենք»․ Արթուր Վանեցյան Գյումրիում ընդդիմադիրներին միասնության կոչ է անում Սրբազանը (տեսանյութ) Հուսանք՝ Գյումրիում ընդդիմադիրները քաղաքապետ կընտրեն՝ ձախողելով իշխանությունը զավթելու Փաշինյանի ցանկացած փորձ. հայտարարություն Դատախազությունը քրեական վարույթ է նախաձեռնել Վարդան Ղուկասյանին վերագրվող ձայնագրության առնչությամբ Այս աստիճան անտերություն ու անտարբերություն կլինի՞, որ Շիրակում է․․․ Եվրախորհրդարանի լիագումար նիստում քննարկում կանցկացվի՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցին ՔՊ-ի վարկանիշն ամբողջ Հայաստանում 8-12% է․ Երվանդ Բոզոյան (տեսանյութ) Գյումրին մերժեց Նիկոլ Փաշինյանին, տարոսը Հայաստանին. դիտարկումներ, գնահատականներ Պատերազմ Արցախում
Իշխանությունը շարունակում է պարտվել․ Վիգեն Հակոբյան Ալիևը Փաշինյանից պահանջում է հայտարարել ՀՀ լուծարման մասին. դա է «խաղաղության» նրա ոչ վերջին նախապայմանը Ինչպես քանդում են մեր պետականությունը, այնպես էլ քանդում են քաղաքացու սեփականությունը (տեսանյութ) Հասարակությանն են ուզում շեղել. Մովսես Հակոբյանը՝ իր դեմ հարուցված քրգործի մասին․ 24News Գյումրին մերժեց Նիկոլ Փաշինյանին ու իր հաճախորդներին «Տատիկների գործ»-ով անցնող Կիմա տատիկն ազատ արձակվեց. փաստաբան Ադրբեջանական ինքնաթիռները շարունակում են իսրայելական ավիաբшզայից բեռ տեղափոխել Բաքու Ողբերգական դեպք Հրազդանում. հայտնի հրուշակագործին մաhացած են հայտնաբերել «Կհայտարարենք, երբ որոշենք, որ պետք է հայտարարենք»․ Արթուր Վանեցյան Հականիկոլը հաղթել է, Գյումրին Փաշինյանի պարտությունն էր. Արթուր Խաչատրյան Փոքրամասնության իշխանության տապալումը Գյումրիում և Փարաքարում Ինչո՞ւ է լռում Մարտուն Գրիգորյանը և ո՞վ իրականում պատժեց Նավակ Ճոճողին. Տիգրան Քոչարյան «Ադրբեջանի և Հայաստանի դիրքորոշումները բավականին մոտ են դարձել». Ալիև «Մինչև ապրիլի 15-ը բավականին ժամանակ ունենք՝ որոշում կայացնելու»․ Բաբկեն Հարությունյան «9 տարի առաջ արցախցի ու հայաստանցի չէինք»․ Մետաքսե Հակոբյան Այլևս նախկին, նախկին ասելով` չի ստացվում ժողովրդին խաբել. Արթուր Խաչիկյան Խոզնավար գյուղի ուղղությամբ կրկին կրակոցներ են հնչել Այս տևական դադարի, լռության հետևանքով կորում է Գյումրու ընտրություններում հաղթանակի Էֆեկտը Աչքակապություն աչքակապությանց Գյումրիում ընդդիմադիրներին միասնության կոչ է անում Սրբազանը (տեսանյութ) Արցախում Ադրբեջանի կողմից ցեղասպանության գործով նախաքննությունը շարունակվում է. ՔԿ Վարդապետյանը կրկին ԱԺ կգնա Հրաժարվե՞լ է, թե՞ հրաժարեցրել են Արցախցիները մեծ հանրահավաքի են պատրաստվում Ռուբեն Վարդանյանի դեմ կրկին «ցուցմունք» են տվել Հուսանք՝ Գյումրիում ընդդիմադիրները քաղաքապետ կընտրեն՝ ձախողելով իշխանությունը զավթելու Փաշինյանի ցանկացած փորձ. հայտարարություն Դատախազությունը քրեական վարույթ է նախաձեռնել Վարդան Ղուկասյանին վերագրվող ձայնագրության առնչությամբ Մի՛ առաջնորդվեք երկակի ստանդարտներով, զգոն եղեք․ ՀԺՄ-ն՝ Գյումրիում լրագրողների թիրախավորման մասին Է՞լ որ ՔՊ-ականները պետք է հրաժարական տան․ «Կարճ ասած» Արժանապատիվ գյումրեցին ասաց, որ մերժում է օրվա իշխանությանը. Թադևոս Ավետիսյան
Հայաստանը պարզապես հրաժարվեց Ստեփանակերտից՝ հանուն իր շահերի. Ռուսական խաղաղապահ առաքելություն (տեսանյութ)
«Ալֆա նյուզը» հրապարակել է ռուսական խաղաղապահ առաքելության՝ իրենց 3-րդ տարելիցի կապակցությամբ տելեգրամյան ալիքում արած գրառումը. «Երեք տարի առաջ՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ին, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահների, ինչպես նաև Հայաստանի վարչապետի եռակողմ հայտարարության համաձայն, ռուսական խաղաղապահ զորախումբը մտցվեց Լեռնային Ղարաբաղ։ Առաջին իսկ օրերից ռուս խաղաղապահները սկսել են աշխատել տարածաշրջանում խաղաղ կյանքը վերականգնելու ուղղությամբ: Այս մասին գրում է Ռուսական խաղաղապահ առաքելության տելեգրամյան ալիքը։
«Քաղաքացիների անվտանգության ապահովումը, ականների հեռացումը, վերանորոգման և գյուղատնտեսական աշխատանքներին մասնակցելը, կարիքավորներին մարդասիրական օգնության տրամադրումը, տեղի բնակչությանը բժշկական օգնություն ցուցաբերելը դարձել են ռուս խաղաղապահների ամենօրյա գործունեության հիմքը։
Չնայած այն հանգամանքին, որ տարածաշրջանում շարունակվել են քաղաքական խաղերը, որոնք հանգեցրել են խաղաղապահ զորախմբի գործունեությունը նսեմացնելու փորձերին, ռուս զինվորականները շարունակել են ծառայությունը»,- նշվում է գրառման մեջ։
Այս տարվա սեպտեմբերի 19-20-ը տեղի ունեցավ իրավիճակի հերթական սրումը, որը, ցավոք, դարձյալ հանգեցրեց ռազմական գործողությունների և երկու կողմից մարդկանց մահվան, ասվում է հրապարակման մեջ։
«Հարկ է նշել, որ որքան էլ հայ քարոզիչները փորձում են «Ղարաբաղի հանձնման» մեջ մեղադրել Ռուսաստանին և նրա խաղաղապահներին, փաստերը հակառակն են ասում։ Երևանի կողմից ստանձնած պարտավորությունների կատարման ձգձգումը (սահմանազատում, տրանսպորտային միջանցքների բացում), ինչպես նաև Փաշինյանի կողմից Ղարաբաղի տարածքը Ադրբեջանի կազմում հրապարակայնորեն ճանաչելը բացառեց հակամարտության երկրորդ կողմը։
Այս պայմաններում ռուս խաղաղապահներն այլեւս չէին կարող խանգարել Բաքվին իր տարածքում կարգուկանոն հաստատել։ Ի վերջո, Հայաստանը, որը բանակցային գործընթացում ներկայացնում էր Լեռնային Ղարաբաղի շահերը, պարզապես հրաժարվել է Ստեփանակերտից՝ հանուն իր անմիջական շահերի։
Ինչ էլ որ լինի, ռուս խաղաղապահներին հաջողվեց գլխավորը՝ օգնել հրադադարի շուտափույթ հաստատմանը և նվազագույնի հասցնել խաղաղ բնակչության մահը։
Հիշեցնենք, որ այս օրը խաղաղապահ գործողության ընթացքում իրենց կյանքն են տվել յոթ ռուս զինծառայողներ, որոնք մինչև վերջ պաշտպանել են խաղաղությունը տարածաշրջանում»,- ասվում է գրառման մեջ։