Գյումրիում ընդդիմությունը հաղթեց` ցույց տալով Փաշինյանին, որ նա և իր թիմը մսխել են հայ ժողովրդի վստահությունը. Նաիրի Սարգսյան Ադրբեջանում Գերմասնիայի դեսպանին խիստ բողոքի նոտա են հայտնել Գերմանիայի նախագահի կողմից Արցախի դրոշի հրապարակման համար Կրակոցները սովորականից շատ են եղել. Խնածախ համայնքի նախկին ղեկավար Վիլեն Գաբրիելյանը օյաղանալուց հետո չխոսկան է դարձել Եթե լինեին իրապես արդար ընտրություններ, Սարիկ Մինասյանը 10 տոկոսից ավել էլ չէր հավաքի․ Սամվել Հակոբյան (տեսանյութ) ՔՊ-ին միացրել են արհեստական շնչառության ապարատին․ «Կարճ ասած» «Մայր Հայաստանը» շատ կարճ ժամանակահատվածում ձեռք բերեց մեր քաղաքացիների վստահությունը «Գյումրու ավագանու առաջիկա նիստը կկայանա ապրիլի 16-ին». Գոհար Մելոյան Մարտուն Գրիգորյան. ՔՊ-ն Գյումրիում քաղաքապետ չի ունենալու «Գյումրու ավագանու առաջիկա նիստը կկայանա ապրիլի 16-ին». Գոհար Մելոյան «Մայր Հայաստանի» նպատակը ՔՊ-ին իշխանազրկելն է․ Կարեն Սիմոնյան (տեսանյութ) Թեժ իրավիճակ` Ազգային ժողովում. անհետ կորածների ծնողները գոռգոռում են (տեսանյութ) Ընդդիմությունն անհրաժեշտաբար պետք է միավորվի․ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյան Նիկոլի հետ՝ իրականում դեմ, կարելի է գնալ ընտրությունների ու հաղթել. Տիգրան Քոչարյան Վարդան Ղուկասյանը սպասում է Մարտուն Գրիգորյանի հայտարարությանը ԿԸՀ-ն ամփոփել է Գյումրու բոլոր տեղամասերի արդյունքները Արտակարգ դեպք՝ Երևանում․ կապված վիճակում հայտնաբերվել է տղամարդու մարմին Փաշինյանն ստիպված էր ընդունել իր ու ՔՊ-ի պարտությունը Որ ուժը քանի մանդատ կստանա. նախնական պատկերը՝ Գյումրիում ՈՒՂԻՂ. Արցախցիների բողոքի ակցիան` Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության մոտ Թրքաֆաշիստները, օգտագործելով բոլոր հնարավոր ռեսուրսները 1/3-ից ավելի ձայն չեն կարողանում վերցնել. Կարեն Քոչարյան Միասնական ու ճիշտ պահվածքի դեպքում, հավատացեք, այս իշխանությունների օրերը հաշված են. Ռուբեն Հակոբյան Ադրբեջանի զինուժը կրակ է բացել Խնածախի ուղղությամբ. վնասվել է բնակելի տուն «Մայր Հայաստանի» Գյումրու քաղաքապետի թեկնածու Կարեն Սիմոնյանի խոսքը՝ գյումրեցիներին (տեսանյութ) Գյումրիում ՔՊ-ն չվերցրեց ձայների մեծամասնությունը Հայաստանը չի պատրաստվում վճարել ՀԱՊԿ անդամավճարը Պատրաստ եմ առանց որևէ պաշտոնի հավակնելու քվեարկել առավելագույն ձայներ ստացած ընդդիմադիր թեկնածուի օգտին․ Ռուբեն Մխիթարյան ՔՊ֊ն պարտվեց Գյումրիում. ընդդիմությունը պետք է միավորվի․ Անդրանիկ Թևանյան (տեսանյութ) Գյումրիում ՔՊ-ն չի անցնում, մնացածը կախված է ընդդիմադիր ուժերից ՔՊ-ն միայնակ չի կարող ընտրել քաղաքապետ. «Եվրադաշինքը» չի հաղթահարում անցողիկ շեմը. Վահե Սարգսյան
ԵՄ-ն հավատացած է, որ Գրանադայում ակնկալվող հնարավոր հանդիպումը և՛ Երևանի, և՛ Բաքվի կողմից կօգտագործվի՝ հրապարակային կերպով վերահաստատելու իրենց հավատարմությունը միմյանց տարածքային ամբողջականությանը. Պաշտոնական
Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի մամուլի խոսնակը հայտարարություն է տարածել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ։ Այն ներկայացվում է ստորև։
«Նախագահ Միշելի հովանու ներքո՝ նրա դիվանագիտական խորհրդականներ Սայմոն Մորդյուն և Մագդալենա Գրոնոն, հյուրընկալել են Հայաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի և Ադրբեջանի նախագահի արտաքին քաղաքականության հարցերով խորհրդական Հիքմեթ Հաջիևի հանդիպումը, որին մասնակցել են Ֆրանսիայի նախագահ Մակրոնի և Գերմանիայի Կանցլեր Շոլցի դիվանագիտական խորհրդականներ Էմանուել Բոննը և Յենս Պլոետները, ինչպես նաև Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը։
Նախագահ Միշելը միացել է հանդիպման մասնակիցներին՝ մտքերի կարճ փոխանակումների համար:
Եվրոպական միությունը մասնակիցներին հրավիրել է՝ նպատակ ունենալով կարծիքներ փոխանակել տեղում առկա իրավիճակի և տեղի բնակչության հրատապ կարիքների լուծմանն ուղղված տարբեր ջանքերի վերաբերյալ:
Եվրոպական միությունն ուշադրությամբ հետևում է այս բոլոր զարգացումներին և ներգրավված է եղել ամենաբարձր մակարդակում՝ օգնելու մեղմել ռազմական գործողությունների ազդեցությունը խաղաղ բնակչության վրա: Այս համատեքստում Եվրոպական միությունը վերահաստատել է անցյալ շաբաթ Ադրբեջանի կողմից կատարված ռազմական գործողության վերաբերյալ իր դիրքորոշումը։
Հիքմեթ Հաջիևը ներկայացրել է Ադրբեջանի ծրագրերը՝ տեղի բնակչությանը մարդասիրական օգնություն տրամադրելու և անվտանգությունն ապահովելու վերաբերյալ։
Եվրոպական միությունն ընդգծել է միջազգային մարդասիրական, ինչպես նաև մարդու իրավունքների պաշտպանության դերակատարների համար թափանցիկության և հասանելիության ապահովման անհրաժեշտությունն, ինչպես նաև կարևորել է Ղարաբաղի հայերի՝ Ադրբեջանում ապագայի առնչությամբ Բաքվի տեսլականի վերաբերյալ առավել մանրամասներ հաղորդելու անհրաժեշտությունը: Եվրոպական միությունն աջակցություն է ցուցաբերում Ղարաբաղի հայերին։
Հանդիպումը նաև թույլ տվեց մասնակիցների միջև ակտիվ փոխանակումներ անցկացնել 2023 թվականի հոկտեմբերի 5-ին Գրանադայում նախատեսված Եվրոպական քաղաքական համայնքի երրորդ գագաթնաժողովի շրջանակներում առաջնորդների հնարավոր հանդիպման կարևորության վերաբերյալ:
Մասնակիցներն ի գիտություն են ընդունել Հայաստանի և Ադրբեջանի համատեղ շահագրգռվածությունը՝ օգտվել Գրանադայում հնարավոր հանդիպումից՝ շարունակելու կարգավորմանն ուղղված իրենց ջանքերը։
Այս առումով Արմեն Գրիգորյանը և Հիքմեթ Հաջիևը բանակցություններ են վարել առաջիկա հնարավոր հանդիպման շրջանակներում Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղ գործընթացն՝ հնարավոր կոնկրետ քայլերի շուրջ, ինչպիսիք են՝ սահմանազատումը, անվտանգությունը, կապուղիները, մարդասիրական հարցերը և խաղաղության պայմանագրին առնչվող հարցերի առավել լայն շրջանակն առաջ մղելու ուղղությամբ։
Կոնկրետ գործողություններ և վճռական փոխզիջումային լուծումներ են անհրաժեշտ նորմալացման գործընթացի բոլոր ուղղություններով:
ԵՄ-ն հավատացած է, որ Գրանադայում ակնկալվող հնարավոր հանդիպումը և՛ Երևանի, և՛ Բաքվի կողմից կօգտագործվի՝ հրապարակային կերպով վերահաստատելու իրենց հավատարմությունը միմյանց տարածքային ամբողջականությանը ու ինքնիշխանությանը՝ համաձայն նախկինում Պրահայում և Բրյուսելում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների: