Հայաստանի Հանրապետությունը չի կարող որոշել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ճակատագիրը․ Փաշինյան. Տեսանյութ
Նիկոլ Փաշինյանն այն կարծիքին է, որ Հայաստանը չի կարող որոշել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ճակատագիրը։ Հայաստանի կառավարությունը ելնում է այն տրանաբանությունից,  որ Լեռնային Ղարաբաղի ներկայացուցիչները իրենք պետք է լինեն բանակցությունների, խոսակցության, երկխոսության կողմ։ «Մենք հենց այդ օրակարգն ենք առաջ մղում՝ նկատի ունենալով, որ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքներն ու անվտանգությունը պետք է քննարկվեն Լեռնային Ղարաբաղի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ՝ Բաքու-Ստեփանակերտ երկխոսության ֆորմատով՝ միջազգային մեխանիզմի շրջանակներում։ Կարծում եմ, որ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը, կառավարությունը այս բանաձևի շրջանկաներում հնարավորություն կունենան հասցեագրել իրենց հուզող բոլոր հարցերը, և ոչ միայն հարցեր առաջադրել, ոչ միայն բովանդակություն գեներացնել, այլև, որ շատ կարևոր է՝ կրել այդ բովանդակության հետ առնչվող քաղաքական պատասխանատվությունը»,- լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը։
Փաշինյանը հիշեցրեց՝ նախկինում էլ հայտարարել է, որ մտածելու հարց է, թե արդյոք Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հնարավոր խաղաղության պայմանագրի մեջ անդրադարձ լինի՞ Լեռնային Ղարաբաղին, թե՞, այնուամենայնիվ, Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության իրավունքների հետ կապված հարցերը հասցեագրվեն այլ տրամաբանությամբ։
Վարչապետն ընդգծեց, որ այս հարցում որոշում դեռ չունեն, ինչը, սակայն, չի նշանակում, որ դիրքորոշում չունեն։