«Կարճ ասած»․ Սո՛ւտ ես խոսում, Փաշինյա՛ն. Տեսանյութ
Yerevan.today-ը գրում է.
Երեկ Վաշինգտոնում հանդիպեցին Արարատ Միրզոյանը, Էնթոնի Բլինքենն ու Ջեյհուն Բայրամովը։ Չգիտենք ինչ պայմանավորվեցին, բայց ժամեր անց թշնամին սպանեց 4 հայ զինծառայողի։ Երեկ մի լուսանկար աչքովս ընկավ, որտեղ այդ երեք բանակցողները ժպիտը դեմքերին քայլում էին։ Չգիտեմ ինչի վրա էին ուրախ, բայց երեկ զինծառայող Արմո Աբգարյանը որբ թողեց 4 երեխայի, երկուսը՝ անչափահաս, Գագիկ Բալայանը՝ 4 անչափահաս երեխայի։ Արարատ Միրզոյանն ասում էր՝ եթե ես իմանամ իմ ժպտալը գոնե մեկ զինվորի կյանք է փրկելու, պատրաստ եմ ժպտալ։ Քո ժպիտներից հետո 4 զոհ ունեցանք։ Ի՞նչ եք ասելու Սամվել Թրոսյանի, Երվանդ Թադևոսյանի ընտանիքներին։ Միայն թե չասեք, որ չժպտայիք, 4-ի տեղը 8 զոհ կլիներ, հերիք է հիմարի տեղ դնեք էս խեղճ ժողովրդին։ Սա է ձեր «խաղաղությունը»։
Երեկ Նիկոլ Փաշինյանը հերթական դերասանությունն էր անում քննիչ հանձնաժողով կոչված թատրոնում։ Էլի առաջ էր տանում Ադրբեջանի մոտեցումներն ու դիրքորոշումը, և Ադրբեջանը սպասեցնել չտվեց։ Հայ զինվորը երեկ հա՛մ Նիկոլի թիրախում էր, հա՛մ Ալիևի։ ԱԺ քննիչ հանձնաժողովը մի քանի անգամ երկարացրել է գործունեության ժամկետը ու այլևս չունի նման իրավունք, սակայն այդ հանձնաժողովին, իմ գնահատմամբ, առնվազն 6 ամիս ժամանակ է պետք, որպեսզի պարզի, թե Նիկոլ Փաշինյանի ասածներից որն էր ճիշտ, որը՝ սուտ։ Ըստ երևույթին՝ էդ նեղությունը իրենց չեն տա, հանձնաժողովի եզրակացությունն էլ Փաշինյանը կգրի-կտա։
Եկեք միասին գլուխ գլխի տանք ու հասկանանք՝ էդ մարդը երբ էր ճիշտ խոսում, երբ՝ սովորական ռեժիմով։ 2020 թվականի օգոստոսի 28-ին Նիկոլ Փաշինյանը Սադարապատում մեդալներ էր տալիս մեր զինվորներին, սպաներին ու ասում՝ Հայաստանի բանակը հասել է մարտավարական աննախադեպ բարձունքի, տարածաշրջանում որոշիչ ազդեցություն ունի։ Երեկ ասում է՝ ամենամեծ պրոբլեմն էն էր, որ մեր բանակը շարժվելու մեջ պրոբլեմ ուներ, շատ զոհեր են եղել այդ պատճառով, կար դասալքության մեծ ծավալ, գեներալները սխալ խորհուրդներ էին տալիս։ Հիմա Քոչարյան Անդոնի հանձնաժողովը ո՞ր թվականի ասածը պետք է հիմք վերցնի։ Ընդ որում, Փաշինյանը չի ասում, որ զոհերի մեծ մասը՝ 90 տոկոսից ավելին, մարտադաշտ չմտած են․ առանց երկինքը պաշտպանելու, տեղերքին ուղարկել են մարտի դաշտ, և զոհվել են Բայրաքթարերի հարվածից։ Այո, սա շարժունակության խնդիր էր, իսկ ո՞ւմ խնդիրն էր, բանակի՞, թե՞ հակաօդային պաշտպանությամբ չապահովողի։
2020 թվականի պատերազմի առաջին օրից սկսած մինչև հիմա՝ Նիկոլ Փաշինյանը բազմիցս հայտարարել է, առնվազն 6 անգամ ես եմ լսել, մեկ՝ մենք գիտեինք, որ հարձակում է լինելու, ժամը չգիտեինք, հետո ասում է՝ մենք կռահում էինք, հետո ասում է՝ պատերազմից մեկ օր առաջ էդպիսի խոսակցություն էինք որսացել։ Երեկ ասում է՝ միջազգային գործընկերներն ասում էին հավանական չէ, Հայաստանում ասում էին 30 տոկոս է հավանական։ Հիմա այդ քննիչ հանձնաժողովը Փաշինյանի ո՞ր ասածը պետք է հիմք վերցնի։