Ինչ կորոշեն Մարտունը, Վանեցյանը, երրորդ նախագահը, իրենց գործն է, ՔՊ-ի գնացքը գնացել է․ «Կարճ ասած» Բրիտանացի պատգամավորները կառավարությանը կոչ են արել ճնշnւմ գործադրել Ադրբեջանի վրա՝ Բաքվում պահվող հայերին ազատ արձակելու հարցով Տրանսգենդեր Լիլիթ Մարտիրոսյանը Դատախազություն բողոք է ներկայացրել Վարդան Ղուկասյանի դեմ. «Հրապարակ» «Նիկոլին ջարդե՛լ ենք․․․ իրավունք չունենք մսխելու գյումրեցիների քվեն»․ Սամվել Հակոբյան (տեսանյութ) Մարտուն Գրիգորյանին սպասելիս. ի՞նչ կասի կամ ի՞նչ կանի. Երվանդ Բոզոյան (տեսանյութ) Իշխանությունը շարունակում է պարտվել․ Վիգեն Հակոբյան Ալիևը Փաշինյանից պահանջում է հայտարարել ՀՀ լուծարման մասին. դա է «խաղաղության» նրա ոչ վերջին նախապայմանը Ինչպես քանդում են մեր պետականությունը, այնպես էլ քանդում են քաղաքացու սեփականությունը (տեսանյութ) Հասարակությանն են ուզում շեղել. Մովսես Հակոբյանը՝ իր դեմ հարուցված քրգործի մասին․ 24News Գյումրին մերժեց Նիկոլ Փաշինյանին ու իր հաճախորդներին «Տատիկների գործ»-ով անցնող Կիմա տատիկն ազատ արձակվեց. փաստաբան Ադրբեջանական ինքնաթիռները շարունակում են իսրայելական ավիաբшզայից բեռ տեղափոխել Բաքու Ողբերգական դեպք Հրազդանում. հայտնի հրուշակագործին մաhացած են հայտնաբերել «Կհայտարարենք, երբ որոշենք, որ պետք է հայտարարենք»․ Արթուր Վանեցյան Հականիկոլը հաղթել է, Գյումրին Փաշինյանի պարտությունն էր. Արթուր Խաչատրյան Փոքրամասնության իշխանության տապալումը Գյումրիում և Փարաքարում Ինչո՞ւ է լռում Մարտուն Գրիգորյանը և ո՞վ իրականում պատժեց Նավակ Ճոճողին. Տիգրան Քոչարյան «Ադրբեջանի և Հայաստանի դիրքորոշումները բավականին մոտ են դարձել». Ալիև «Մինչև ապրիլի 15-ը բավականին ժամանակ ունենք՝ որոշում կայացնելու»․ Բաբկեն Հարությունյան «9 տարի առաջ արցախցի ու հայաստանցի չէինք»․ Մետաքսե Հակոբյան Այլևս նախկին, նախկին ասելով` չի ստացվում ժողովրդին խաբել. Արթուր Խաչիկյան Խոզնավար գյուղի ուղղությամբ կրկին կրակոցներ են հնչել Այս տևական դադարի, լռության հետևանքով կորում է Գյումրու ընտրություններում հաղթանակի Էֆեկտը Աչքակապություն աչքակապությանց Գյումրիում ընդդիմադիրներին միասնության կոչ է անում Սրբազանը (տեսանյութ) Արցախում Ադրբեջանի կողմից ցեղասպանության գործով նախաքննությունը շարունակվում է. ՔԿ Վարդապետյանը կրկին ԱԺ կգնա Հրաժարվե՞լ է, թե՞ հրաժարեցրել են Արցախցիները մեծ հանրահավաքի են պատրաստվում Ռուբեն Վարդանյանի դեմ կրկին «ցուցմունք» են տվել
Նիկոլ Փաշինյանի ասուլիսի գլխավոր նպատակներից էր այն թեզի բարձրաձայնումը, թե ռուսական զորքերի ներկայությունը սպառնալիք է Հայաստանի համար
Այն, որ Նիկոլ Փաշինյանը իր տեսակով դասական տիպի  արկածախնդիր գործիչների շարքին է պատկանում գիտեն բոլորը: Բայց դժվար էր պատկերացնել, որ Փաշինյանը ռիսկ կաներ իր անձնական շահերի համար խաղադրույքի աներ մեր ժողովուրդի անվտանգության վրա: Այսօրվա իր ասուլիսի ժամանակ նա փորձեց բացել այդ վերջին «oվերտոնի պատուհաններից» մեկը, հրապարակավ նշելով, թե իբր ռուսական զորքերի առկայությունը Հայաստանում ոչ թե օգնում են, այլ վնասում են Հայաստանի անվտանգությանը:
Նման աննախադեպ բնույթի ռիսկային հայտարարություն նա չէր անի, եթե վախի զգացում ունենար: Սակայն իր այդ անպատժելիության զգացումի պատճառով է նա որոշել, որ կարող է անգամ Հայաստանի ողջ բնակչությանը դնել ռիսկի տակ:
Հայ ժողովուրդի պատմության ընթացքում այս աստիճանի աննախադեպ բնույթի դավաճանական ակտ դեռ չի գրանցվել:
Փաստացի նա ցինիկաբար ընդունում է, որ Ադրբեջանի կողմից կա ոչ միայն Արցախի, այլև ողջ Հայաստանի համար սպառնալիք: Ավելին, նա նույնիսկ հայտարարում է, որ ինքը պատրաստ է ճանաչել Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, բայց հենց Ադրբեջանը պատրաստ չէ դա անել Հայաստանի մասով: Որից հետո նշում է, թե իբր ռուսական զորքերի առկայությունն է խանգարում դա անել: Այսինքն, իր արևմտյան պատվերի կյանքի կոչման համար, նա փորձում է զոնդաժ անել, թե ինչպես կարձագանքի Հայաստանի 3 մլն քաղաքացիները:
Իր հոգու խորքում խոստովանում է, որ բանտում եղած ժամանակ, նա իրեն ավելի լավ էր զգում, քան այսօր, կարծես խոստովանելով, որ հայտնվել է դրսի խոստումների ծուղակի մեջ և չգիտի թե ինչպես դրանից դուրս գալ:
Իր այս ասուլիսով նա փաստացի բացահայտեց, թե ինչ են ուզում իրենից իր արևմտյան տերերը, այն է հայ ժողովուրդին ավետել, որ ռուսական զորքերը պետք է դուրս բերվեն Հայաստանից:
Նման  վտանգավոր  իրավիճակյում հայ ժողովուրդը երբեք չէր եղել վերջին երեսուն տարիների ընթացքում: Ճիշտ է 100 տարի առաջ, նույն այդ Արևմուտքը հերթական անգամ խաբեց ու քցեց Հայաստանին, որի արդյունքում մեր երկրի տարածքը  55 հազար քռ. կմ–ից կրճատվեց և դարձավ 30 հազար: Իսկ այսօր, պարզվում է նրանց դա էլ է քիչ, նրանք ուզում են, որ ռուսական զորքերը հեռանան Հայաստանից, որպեսզի կրկնվի ցեղասպանությունը: Ճիշտ է նրանք մի լավ «կլացեն» մեր զոհերի համար, հետո ձևի համար «կդատապարտեն» Թուրքիային և Ադրբեջանին, որից հետո կսկսվի նրանց նոր համագործակցության դարաշրջանը, ինչպես որ Սևրից հետո, Լոզանով այդ նույն Արևմուտքը կրկին թուրքերի հետ սկսեց իր համագործակցության դարաշրջանը:
Ահա Արևմուտքի ողջ ծրագրերը մեր տարածաշրջանի մասով, որտեղ չեն լինի, ոչ ռուսական ազդեցությունը, որ էլ հայերը: Եվ այս ամենը նրանք ուզում են իրականացնել Նիկոլ Փաշինյանի ձեռքերով: