Եվրոպական Միությունը Ադրբեջանին երկու միլիարդ եվրո կտա
ԵՄ-ն և Ադրբեջանը ակտիվացնում են ներդրումների ավելացման և աշխատատեղերի ստեղծման համար համագործակցությունը: Այս մասին հայտնում է Ադրբեջանում Եմ պատվիրակության կայքը։
Նշվում է, որ դեկտեմբերի 7-ին Եվրամիությունը և Ադրբեջանը համատեղ բարձր մակարդակի աշխատանքային խումբ են ստեղծել ԵՄ տնտեսական ներդրումների ծրագրի վերաբերյալ։ Նոր համակարգող մարմինը կուղղորդի և առաջնահերթություն կդնի ԵՄ կողմից աջակցվող ներդրումները Եվրոպական ներդրումային բանկի (ԵՆԲ) և Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ), ինչպես նաև ԵՄ անդամ երկրներում զարգացման ֆինանսական հաստատությունների հետ համագործակցությունը՝ Team Europe ոգով։ Սա կօգնի առավելագույնի հասցնել Ադրբեջանի տնտեսական և ներդրումային ծրագրի ներուժը՝ երկրում մինչև 2 միլիարդ եվրոյի ներդրումներ մոբիլիզացնելու համար՝ օգտագործելով նորարարական ֆինանսական գործիքներ, ինչպիսիք են միաձուլումը և երաշխիքը:
Տնտեսական և ներդրումային պլանը Եվրոպական միության Արևելյան գործընկերության քաղաքականության ներդրումային բաղադրիչն է, որն ուղղված է ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդմանը:
«Տնտեսական և ներդրումային պլանի վերաբերյալ բարձր մակարդակի աշխատանքային խմբի ստեղծումը Ադրբեջանի հետ մեր սերտ գործընկերության ևս մեկ հստակ նշան է: Տնտեսական և ներդրումային ծրագիրն արդեն իսկ շոշափելի օգուտներ է բերում ադրբեջանական ժողովրդին՝ հատկացված գրեթե 90 միլիոն եվրոյով և կառուցվող ներդրումային ծրագրերի զգալի ծավալով: - ասել է Եվրոպական հանձնաժողովի Արևելյան գործընկերության բաժնի տնօրեն Լոուրենս Մերեդիտը»։