Պուտինը մեղադրելով Մակրոնին ակնարկել է որ Փաշինյանն է տրամադրել այդ սխալ տեղեկատվությունը
Ինչպես հայտնի է, երեկ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հայտարարել էր, թե հայ-ադրբեջանական կոնֆլիկտի տաքացմանը նպաստում է Ռուսաստանը: Այս նույն միտքը միշտ կրկնել են գրեթե բոլոր արևմտյան տերությունների ղեկավարները: Այս նույն միտքն էր  ժամանակին արտահայտում ՄԱԿ-ի ամբիոնից Վրաստանի նախկին նախագահ Միխեիլ Սաակաշվիլին:
Երեկ Մակրոնը նշեց նաև, որ Ռուսաստանը աջակցում է Ադրբեջանին, Թուրքիայի աջակցությամբ, որպեսզի վերջինս հարցակումներ կազմակերպի Հայաստանի վրա:
Պարզ է թե ինչու է այսօր դրա մասին խոսում Մակրոնը: Պարզ է նաև, թե ով է «հուշել»իրեն, որ Ադրբեջանին Մոսկվան է հրահրում Հայաստանի դեմ:
Այն, որ Մոսկվան ունի իր ավանդական շահերը այս տարածաշրջանում, անքննելի է: Այն, որ Մոսկվայի ձեռքում է գտնվում այս հակամարտության բանալիի զգալի մասը, նույնպես հասկանալի է:
Սակայն մեղադրել Մոսկվային, թե նա է դրդում Ադրբեջանին Հայաստանի դեմ ագրեսիայի համար, նշանակում է չիմանալ պատմությունը:
Արևմտյան այս հասկանալի նարատիվը Մակրոնին փոխանցել է Նիկոլ Փաշինյանը, ով ցանկանում է պախկվել Մակրոնի մեջքի հետևում, համարելով, որ նրան Մոսկվայում այնտեղ չեն նկատի:
Սակայն ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի այսօրվա խոսքից պարզ երևաց, որ Մակրոնի մեջքի հետևում՝ Փաշինյանին «նկատել է»:
Պուտինը բառացիորեն հայտարարեց հետևյալը. «...այդ հայտարարությունների մեջ բացակայում են բուն հակամարտության ընթացքի ըմբռնումը և, ըստ ամենայնի, ֆրանսիական տեղեկատվությունը կողմերի դիրքորոշման մասինհնչել են ոչ կոռեկտ, ես նույնիսկ կասեի՝ այլասերված, անընդունելի ձևով...»:
Հասկանալի է, որ Մակրոնի այս հայտարարությունից հետո, Փաշինյանին դժվար կլինի կրկին զանգել Պուտինին, երբ Հայաստանը հայտնվի դժվար վիճակում: Եթե նման զանգ լինի, հասկանալի է թե ինչ կասի Փաշինյանին Պուտինը. «Զանգի Մակրոնին, եթե կարծում ես, որ ես եմ հրահրում Ադրբեջանին Հայաստանի դեմ»:
Այդպիսին է լինում երկրի արտաքին քաղաքականությունը, երբ դրանով զբաղվում են դիլետանտներն ու տգետները: Փաշինյանն իր գավառական պահվածքով կրակն է գցել ոչ միայն իրեն, այլև Հայաստանին և այսօր չգիտի, թե ինչպես դուրս գա այս իրավիճակից: Արդյունքում նա Հայաստանը դարձրել է աշխարհաքաղաքական հակասությունների տիրույթի առարկա, մտածելով որ իր գեղչկական, առևտրական հատկություններով, կկարողանա օգուտ քաղել: Մինչդեռ ճիշտ հակառակը, իր այս պահվածքի արդյունքում երկիրը այնպիսի հարվածի տակ է ընկնելու, որից հետո միայն Արցախի կորստով դուրս գալը մեզ համար երջանիկ հրաշք է թվալու: