«Մայր Հայաստանի» քաղաքական հայտն ԱԺ ընտրություններում (տեսանյութ) Ըստ ամերիկյան Newsweek-ի՝ Փաշինյանը Հայաստանը դարձնում է Արևմուտքի «մանրադրամն»՝ ընդեմ Ռուսաստանի, ինչն օգուտ է Ադրբեջանին և Թուրքիային Ըստ թուրքական Medya Günlüğü-ի՝ Հայաստանում և Ադրբեջանում Թրամփը փորձում է ձեռնոց նետել Ռուսաստանին, սակայն ԱՄՆ-ի հաջողության շանսերը մեծ չեն «Մայր Հայաստանն» ընդդիմադիր ուժերին կոչ է անում միմյանց չթիրախավորել․ Սոնա Աղեկյան (տեսանյութ) Ըստ հայտնի ռուս վերլուծաբան Ցարյովի՝ Ալիևը աջակցում է Էրդողանի «Մեծ Թուրանի» գաղափարի կյանքի կոչմանը «Մայր Հայաստանն» ԱԺ ընտրություններին մասնակցելու է ԲՀԿ-ի հետ միասնաբար՝ «Առաջարկ Հայաստանին» ծրագրով (տեսանյութ) «Մայր Հայաստան» կուսակցության համաժողովը (տեսանյութ) Հայաստանում կան աշխատավարձ ստացող աշխատող աղքատներ․ Անդրանիկ Թևանյան (տեսանյութ) Ամենայն Հայոց Հայրապետի նկատմամբ այս գործողություններն անհիմն են ու անօրինական և կրում են ընդգծված քաղաքական բնույթ. Մայր Աթոռ Պատրաստ եմ անգամ բանտում նահատակվել, բայց չարի օրակարգը չեմ ընդունի․ Վեհափառ Պատերազմ Արցախում
Մեր կապը էս լեռան հետ անբացատրելի է, ուրիշ ու ուժեղ. Լևոն Քոչարյան «Հայրենիք» կուսակցությունը շարունակում է ընդլայնել իր ներկայությունը մարզերում Մերժում ենք Վահագն Խաչատուրյանի հետ Աթենքում հանդիպումները․ ՀՅԴ Հունաստանի Կենտրոնական կոմիտե Մխիթարյանի դիրքորոշումն անփոփոխ է. միայն ակումբային ելույթներ Ալեն Սիմոնյանի աղմկահարույց հայտարարությունները անհապաղ իրավական գնահատական են պահանջում․ ընդդիմադիր պատգամավոր Ապրենք ազգի ու հայրենիքի նկատմամբ ամենայն նվիրումով Հրապարակվել է ԱԺ ընտրություններում ընտրական իրավունք ունեցող քաղաքացիների նախնական թիվը «Հ2»-ի ռեպորտաժը՝ «Մայր Հայաստան»-ի համաժողովի մասին CCAF-ը խիստ դատապարտում է Փաշինյանի արշավը Հայ Առաքելական Եկեղեցու դեմ «Մայր Հայաստանի» քաղաքական հայտն ԱԺ ընտրություններում (տեսանյութ) Եպիսկոպոսները մեկնել են Ավստրիա. Վեհափառի բացակայության պատճառով՝ կլինի եպիսկոպոսական հավաք Ըստ ամերիկյան Newsweek-ի՝ Փաշինյանը Հայաստանը դարձնում է Արևմուտքի «մանրադրամն»՝ ընդեմ Ռուսաստանի, ինչն օգուտ է Ադրբեջանին և Թուրքիային Արցախի հայաթափումից հետո ՀՀ կողմից սառեցվել են Արցախի անունով բացված բոլոր բանկային հաշիվները. տեղեկատվական շտաբ Հարսանիքից երեք ամիս անց՝ տղամարդը տեսանյութում նկատել է, որ իր կինը ձեռքը դրել է ուրիշ տղամարդու ուսին. ինչն էլ դարձել է վեճի պատճառ Կաթողիկոսին մեղադրանք առաջադրելը եղել է ուղիղ Փաշինյանի ցուցումով. ՔԻՀԿ Ըստ թուրքական Medya Günlüğü-ի՝ Հայաստանում և Ադրբեջանում Թրամփը փորձում է ձեռնոց նետել Ռուսաստանին, սակայն ԱՄՆ-ի հաջողության շանսերը մեծ չեն «Մայր Հայաստան»-ի նպատակն իշխանափոխությունն է և հանրային լայն համախմբման միջոցով նոր, ազգային իշխանության ձևավորումը (տեսանյութ) «Մայր Հայաստանն» ընդդիմադիր ուժերին կոչ է անում միմյանց չթիրախավորել․ Սոնա Աղեկյան (տեսանյութ) Սա այն հարցն է, որը չպետք է անարձագանք մնա իրավական տիրույթում Արշակ Սրբազանն առնչություն չունի տեսագրությունների բովանդակության հետ. միջազգային փորձաքննությունների արդյունքները Ըստ հայտնի ռուս վերլուծաբան Ցարյովի՝ Ալիևը աջակցում է Էրդողանի «Մեծ Թուրանի» գաղափարի կյանքի կոչմանը Մեզնից խլում են հայոց պատմությունը, մշակույթը, կրոնը․ Սամվել Հարոյան (տեսանյութ) Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանը «Իզմիրլյան» ԲԿ-ից դուրս կգրվի վաղը Հայաստանը դրել են աշխարհաքաղաքական հակադրությունների զոհասեղանին, մեր երկիրը դարձրել են խոշորների բախման թատերաբեմ․ Դերենիկ Մալխասյան (տեսանյութ) Դռները բացե´ք, գարուն է գալիս. Գագիկ Սուրենյան Սուտն ու կեղծիքը դարձել են այս իշխանության այցեքարտերը․ Արեգնազ Մանուկյան (տեսանյութ) Եկել է քաղաքացու կողմից Նիկոլ Փաշինյանին իր կաբինետից դուրս վռնդելու ժամանակը. Մանուկ Սուքիասյան (տեսանյութ) «Մայր Հայաստանն» ԱԺ ընտրություններին մասնակցելու է ԲՀԿ-ի հետ միասնաբար՝ «Առաջարկ Հայաստանին» ծրագրով (տեսանյութ) Հրայր Թովմասյանի վերաբերյալ կայացված մեղադրական դատավճիռը մտել է օրինական ուժի մեջ Ո՛չ ոք Նիկոլ Փաշինյանին մանդատ չի տվել թաթախվելու կրոնական հարցերի մեջ . Նոր ուժ
Օսկանյանի առաջարկը հասկանալի է, բայց առանց իշխանափոխության՝ անիրագործելի
Ինչպես գիտեք Հայաստանի նախկին արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը հունիսի 4-ին առաջարկ է արել Նիկոլ Փաշինյանին՝ «պայմաններ ստեղծել բանակցային գործընթացում հօգուտ հայկական կողմի կտրուկ շրջադարձի համար»։
Նախ՝ Վարդան Օսկանյանը նշում է, որ Նիկոլ Փաշինյանը ստում է, երբ ասում է, որ «նախկին իշխանություններն են Ղարաբաղը հանձնել Ադրբեջանին», այնուհետև նշում է, որ անձամբ Փաշինյանի սխալ քայլերը հանգեցրել են պատերազմի, ինչի արդյունքում չեղյալ են համարվել բոլոր նախկին պայմանավորվածությունները։ Պայմանավորվածություններ, որոնց հիման վրա հնարավոր էր ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորումը Մադրիդյան սկզբունքների շրջանակներում։
Ինչպես գիտեք, իշխանափոխությունից հետո Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ ինքը «բանակցությունները սկսում է իր զրոյական կետից», ինչն իրականում ավարտվեց պատերազմով և 44-օրյա պատերազմից առաջ հայկական կողմի վերահսկողության տակ գտնվող տարածքների 75 տոկոսի կորստով։ Այսօր վաշինգտոնյան հարթակում Փաշինյանը բանակցություններ է վարում Լեռնային Ղարաբաղի լուծարման և նույնիսկ Հայաստանի մի շարք տարածքներ Ադրբեջանին հանձնելու շուրջ։
Օսկանյանը այս ամենը անվանում է «սխալ քաղաքականություն» և կոչ է անում Նիկոլ Փաշինյանին կանգ առնել, փորձառու մարդկանց զիջել գոնե դիվանագիտական ​​ղեկը և առնվազն 3 ամիս լռել բանակցությունների հետ կապված հարցերի մասով։
Օսկանյանի այս առաջարկները մարդկայնորեն հասկանալի են, բայց քաղաքական տեսանկյունից դրանք հեռանկար չունեն, քանի որ ոչ թե Նիկոլ Փաշինյանի սխալներն են հանգեցրել ստեղծված իրավիճակին, այլ սա հետևողական քաղաքականության արդյունք էր, որը վարում էր Նիկոլ Փաշինյանը։
Սա այն «հանգույցային կետն» է, որի մասին Օսկանյանը ամբողջությամբ չի պատկերացնում։ Նշենք, որ այս հրեշավոր քաղաքականության շրջանակներում Արցախի կազմաքանդումը ծրագրի միայն առաջին փուլն է։ Երկրորդ փուլը պետք է լինի Հայաստանի անվտանգության հիմքերի ապամոնտաժումը, որից հետո ճանապարհ կբացվի 21-րդ դարում Հայոց երկրորդ ցեղասպանության իրականացման համար։
Իսկ թե որոնք են Նիկոլ Փաշինյանի այս քաղաքականության իրական պատճառները, հայտնի կդառնա միայն իշխանափոխությունից հետո։ Ակնհայտ է միայն մի բան, որ այս պատճառներով կան շահադիտական հարցեր, ինչպես նաև հայտնի շրջանակների ձեռքում անձամբ Փաշինյանի դեմ կոմպրոմատների գործոնը։