Հուսանք՝ Գյումրիում ընդդիմադիրները քաղաքապետ կընտրեն՝ ձախողելով իշխանությունը զավթելու Փաշինյանի ցանկացած փորձ. հայտարարություն Դատախազությունը քրեական վարույթ է նախաձեռնել Վարդան Ղուկասյանին վերագրվող ձայնագրության առնչությամբ Այս աստիճան անտերություն ու անտարբերություն կլինի՞, որ Շիրակում է․․․ Եվրախորհրդարանի լիագումար նիստում քննարկում կանցկացվի՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցին ՔՊ-ի վարկանիշն ամբողջ Հայաստանում 8-12% է․ Երվանդ Բոզոյան (տեսանյութ) Գյումրին մերժեց Նիկոլ Փաշինյանին, տարոսը Հայաստանին. դիտարկումներ, գնահատականներ Փաշինյանը «չիստկա» կանի ՔՊ-ում Մարտուն Գրիգորյանը հայտարարություն կանի Կրակոցները սովորականից շատ են եղել. Խնածախ համայնքի նախկին ղեկավար «Մայր Հայաստանը» շատ կարճ ժամանակահատվածում ձեռք բերեց մեր քաղաքացիների վստահությունը Պատերազմ Արցախում
Ռուբեն Վարդանյանի դեմ կրկին «ցուցմունք» են տվել Հուսանք՝ Գյումրիում ընդդիմադիրները քաղաքապետ կընտրեն՝ ձախողելով իշխանությունը զավթելու Փաշինյանի ցանկացած փորձ. հայտարարություն Դատախազությունը քրեական վարույթ է նախաձեռնել Վարդան Ղուկասյանին վերագրվող ձայնագրության առնչությամբ Մի՛ առաջնորդվեք երկակի ստանդարտներով, զգոն եղեք․ ՀԺՄ-ն՝ Գյումրիում լրագրողների թիրախավորման մասին Է՞լ որ ՔՊ-ականները պետք է հրաժարական տան․ «Կարճ ասած» Արժանապատիվ գյումրեցին ասաց, որ մերժում է օրվա իշխանությանը. Թադևոս Ավետիսյան Այս աստիճան անտերություն ու անտարբերություն կլինի՞, որ Շիրակում է․․․ Եվրախորհրդարանի լիագումար նիստում քննարկում կանցկացվի՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցին Խայտառակություն է. Գերմանիան ներողություն է խնդրել Ադրբեջանից Թռնելու ժամանակը չէ՞. «Իրավունք» «Մեր հացը լափում եք, մեր դեմ միավորվո՞ւմ...Աստծուց մոռացված դժբախտներ». Հանրային Ռադիոյի տնօրեն Արմեն Քոլոյանի կինն այսպես է անվանել արցախցիներին «Ինտերի» ղեկավարությունը խորհրդակցել է Հենրիխ Մխիթարյանի հետ՝ Հայաստանի հավաքականի խաղացողին ձեռք բերելու հարցի շուրջ Ունենք մի քանի տասնյակ տուժողներ, մի քանի տասնյակ հատոր թուղթ և իմ գնահատմամբ զրո էական շարժ. Մանուշ Եսայան Ինչու Գյումրիով կվռնդվի Փաշինյանը․ Երվանդ Բոզոյան 75-ամյա Կիմա տատը՝ «դարի հանցագործը», 48 ժամ է, ինչ ձերբակալված է. Ռուբեն Մելիքյան Գյումրիում պրոցեսը վիժեցնելու որևէ պատճառաբանություն չի կարող ընդունելի լինել. Բորիս Մուրազի Գյումրու և Փարաքարի ԸԸՀ-ները վերահաշվարկ կատարելու և քվեարկության արդյունքներն անվավեր ճանաչելու դիմումներ չեն ստացել. ԿԸՀ Հայաստանում երկրաշարժ է գրանցվել Գյումրու ընտրությունների սենսացիան, սպեցիֆիկան և արդյունքները. Ավետիք Չալաբյան Սա «Երալաշ» չէ, սա մերօրյա Երևանն է (տեսանյութ) Թշնամին շարունակում է ապատեղեկատվություն տարածել Բաքվում ընթանում է Ռուբեն Վարդանյանի գործով շինծու դատավարությունը Մեզ սպասվում է տաք և բավարար տեղումներով ապրիլ. Սուրենյան Յոթնամյա ավեր. «Փաստ» Վարչական ռեսուրսն էլ հանես, տակը բան չի մնա. «Փաստ» Դատախազը կգնա Ավինյանի հետևից. ԱՆԻՖ հիմնադրամի 25 մլրդ թալանի «անունները» ՔՊ-ի վարկանիշն ամբողջ Հայաստանում 8-12% է․ Երվանդ Բոզոյան (տեսանյութ) Ճոճել այնքան, որ նավակը շրջվի... ՔՊ-ական Վիլեն Գաբրիելյանը դնում է մանդատը Գյումրիում հարբած «արկածներ» անելուց հետո ՔՊ-ականը որոշել է վայր դնել մանդատը Գյումրին մերժեց Նիկոլ Փաշինյանին, տարոսը Հայաստանին. դիտարկումներ, գնահատականներ
Երեկ Կրեմլը որոշել էր հերթական անգամ բացահայտել Նիկոլ Փաշինյանի և Ալեն Սիմոնյանի ստերը
Ինչպես գիտեք, մի քանի օր առաջ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը ռուս լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ անուղղակիորեն հայտարարեց, որ «Ռուսաստանն է հանձնել Ղարաբաղը»՝ խոսելով այսպես կոչված «Լավրովի պլանի» մասին, որը, ըստ Ալեն Սիմոնյանի, նախատեսում էր Ղարաբաղի հանձնումն Ադրբեջանին: Եվ քանի որ Ալեն Սիմոնյանն այս ամենը ներկայացրել է ռուս լրագրողներին, Կրեմլը որոշել է  Սիմոնյանին պատասխանել «Մարիա Զախարովայի շուրթերով», սակայն պատասխանը ներառում է ավելի ամբողջական մոտեցում, որտեղ իրականում Կրեմլը որոշել է բացահայտել Նիկոլ Փաշինյանի մեծ սուտը, թե իբրև մինչև 2018թ. նախկին իշխանությունները «փաստաթղթերի համաձայն՝ Ղարաբաղն արդեն հանձնել էին Ադրբեջանին»:
Զախարովան միաժամանակ հետաքրքիր նրբերանգ է ներկայացրեց, ըստ որի հայ հասարակությունը պետք է ավելի հստակ պատկերացնի, թե ինչ է առաջարկվել Հայաստանին 2019 թվականին, այսինքն՝ այն ժամանակ, երբ Նիկոլ Փաշինյանն արդեն վարչապետ էր։
Եվ այսպես, 2019 թվականին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի առաջարկով խնդրին փաթեթային լուծում է առաջարկվել, որը պետք է իրականացվեր փուլային տարբերակով։
Առաջին փուլում Ադրբեջանին վերադարձվում էր 5 շրջան, երկրորդ փուլում Լեռնային Ղարաբաղը պետք է ստանար ժամանակավոր կարգավիճակ, Ղարաբաղը պետք է մասնակցեր ԵԱՀԿ բոլոր աշխատանքային խմբերի աշխատանքներին, բոլոր հաղորդակցությունները պետք է բաց լինեն: Ու կար նաեւ 2 կարևոր կետ. պետք էր պարզաբանել խնդիրը, թե երբ Ղարաբաղում պետք է հանրաքվե անցկացվեր ԼՂՀ կարգավիճակի վերաբերյալ ու պետք է հստակեցվեր Լաչինի միջանցքի լայնությունը։
Վերջին հարցը կարևոր էր այն պատճառով, որ ԼՂՀ-ում հանրաքվեից անմիջապես հետո հայկական զորքերը պետք է դուրս բերվեին Քելբաջարից և Լաչինից, բացառությամբ Լաչինի միջանցքի, որը պետք է կապեր ապագա ճանաչված Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը Հայաստանի Հանրապետության հետ։
Եթե ​​Նիկոլ Փաշինյանը համարձակվում է այս ամենը անվանել «Ղարաբաղը հանձնել Ադրբեջանին», ապա սա սրբապղծություն է և պարզ խաբեություն, հենց այդ խաբեությունն է Կրեմլը որոշել բացահայտել և հիմնավորել, որ դա անում է այն պատճառով, որ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր փորձում է իր բոլոր սխալները բարդել Մոսկվայի վրա։ Հենց այս պատճառով է, որ Կրեմլը ցանկանում է, որ հայ ժողովուրդն իմանա, թե ինչ է առաջարկվել Հայաստանին Փաշինյանի ղեկավարության ժամանակ, և այս առաջարկը, ըստ էության, տորպեդահարվել է Փաշինյանի կողմից։ Նա փաստացի քանդեց բանակցային գործընթացը, ճանապարհ բացեց թուրք-ադրբեջանական ագրեսիայի համար։
Թե ինչու է Կրեմլը որոշել հենց հիմա բացահայտել Փաշինյանի հերթական սուտը, դժվար է ասել։ Ոմանց կարծիքով՝ «Մոսկվայի համբերության բաժակը լցվել է», երբ տեսնում են, թե ինչպես են Նիկոլի թիմն ամեն հարցում մեղադրում Մոսկվային։
Բայց կա մեկ այլ կարծիք, ըստ որի, Մոսկվան միշտ Հայաստանին համարել է իր բնական դաշնակիցը և նյարդայնանում է, երբ Ռուսաստանի մտադրությունները սխալ են ներկայացվում իր բնական դաշնակցի ժողովրդին։
Մոսկվան, ամենայն հավանականությամբ, հասկացել է, որ Հայաստանում իշխանությունից բացի, պետք է աշխատել հասարակության հետ, քանի որ դա միակ երաշխիքն է, որ կփարատվեն Ռուսաստանի վերաբերյալ տարատեսակ մանիպուլյացիաները։
Ուշադրություն դարձնենք, որ Մոսկվան որոշել է հետ կանչել իր դեսպանին Երևանից, ում պաշտոնավարման ժամանակն ավարտվել է, սակայն, ավանդույթի համաձայն, երբ Մոսկվան բավարարված է լինում դեսպանի աշխատանքով, երկարացնում է նրա աշխատանքի ժամկետը, սակայն 2018 թվականից Հայաստանում ՌԴ դեսպանի դեպքում ռուսները որոշել են հետ այլ կերպ վարվել: Կարելի է եզրակացնել, որ իրենք դժգոհ են այն փաստից, որ Հայաստանի իշխանությունները մշտապես շահարկում և խեղաթյուրում են Մոսկվայի կարծիքը Հայաստանի և Ղարաբաղի հետ կապված հարցերի վերաբերյալ, և որ նրանց հաջողվում է դա անել: Մինչդեռ դեսպանի հիմնական գործառույթն է ապահովել, որ նա կարողանա հավասարակշռված հարաբերություններ պահպանել քաղաքական դաշտի և հասարակության բոլոր շերտերի հետ, ինչը թույլ կտա հայ հասարակությանն ավելի օբյեկտիվ պատկերացում կազմել կոնկրետ խնդրի վերաբերյալ։
Փաստորեն, Մոսկվայի մասին Ալեն Սիմոնյանի «կենցաղային ձեւակերպումները» կարող են կատալիզատորի դեր խաղալ, և Մոսկվան կարող է ամբողջությամբ փոխել իր մոտեցումները Հայաստանում վարվող քաղաքականության նկատմամբ։